بهترین آموزشگاه موسیقی-مقاله پیانو

بهترین آموزشگاه موسیقی-مقاله پیانو

بهترین آموزشگاه موسیقی-مقاله پیانو

مقاله آموزشی در مورد پیانو از آموزشگاه موسیقی ریتم آوا

پیانو

پیانو یکی از سازهای صفحه‌ کلیددار و مشهورترین آن‌هاست. صدای پیانو در اثر برخورد چکش ‌هایی با سیم ‌های آن تولید می ‌شود.

این چکش ‌ها در اثر فشرده ‌شدن کلیدها به حرکت در می‌ آیند. سیم ‌های پیانو به صفحة صدا متصل شده ‌اند که نقش تقویت‌کنندة صدا را دارد.

پیانو به عنوان مادر سازها و کامل‌ ترین ساز نیز شناخته شده است؛

پیانو در شکل کنونی اش بیش از هفت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس ‌هایی از حدود 30 تا 6000 هرتز است.

تاریخچه پیانو

پیانو را بارتولومئو کریستوفوری  در شهر پادووای ایتالیا اختراع کرد. قبل از اختراع پیانو از سازی قدیمی‌تر به نام هارپسیکورد استفاده می‌ شد. تفاوت عمده و مهمی که پیانو با سازهای مشابه قبل از خود داشت آن بودکه در سازهای مشابه قبلی، شدت صدای حاصل از فشرده‌ شدن یک کلاویه، مستقل از شدت ضربة واردشده بر پیانو، مقداری ثابت بود. اما در پیانو نوازنده قادر بود با ملایم ضربه ‌زدن به کلیدها، صدایی نرم‌ تر ایجاد کند. همین ویژگی باعث شد پیانو به سرعت مورد توجه آهنگسازان قرن هجده میلادی قرار بگیرد.

نام‌گذاری پیانو

نام کامل ساز پیانو، پیانو فورتهاست، که از دو قسمت پیانو به معنی ملایم و فورته به معنی قوی تشکیل شده ‌است، و به خوبی انعکاس دهندة توانایی این ساز در تولید شدت ‌های گوناگون است. پیانوهای اولیه ابعاد بزرگ، و شکل خاصی داشتند. آن ‌چه که در اصطلاح به آن پیانوی بزرگ گفته می‌ شود غالباً بیش از دو متر طول دارد و دارای در بزرگی می باشدکه برای هرچه ‌بهتر شدن صدای پیانو، معمولاً در هنگام نواختن ساز این در را در وضعیت نیمه‌ باز قرار می گیرد.انواع دیگر پیانو با نام ‌های پیانوی ایستاده یا دیواری یاپیانوی چهارگوشو ... ، ابعاد کوچک ‌تری دارند و برای مصارف خانگی یا در اماکن عمومی طراحی شده‌اند.

نظرات بازدیدکنندگان