آشنایی با چند تکنیک افزایش زمان استفاده از صدا

آشنایی با چند تکنیک افزایش زمان استفاده از صدا

در حالت عادی بهترین حالت استفاده از صدا در افراد متفاوت می باشد.بیشتر مواقع مشاهده می شود یک قاری که قرآن می خواند به تدریج حجم صدا و کیفیت اولیه صدای خود را به علت خستگی در کوتاه مدت از دست می دهد.در صورتی که افراد دیگری که همین فعالیت را انجام می دهند توان خواندن تا 2 الی 3 ساعت را دارند و هیچگونه خستگی به سراغ آنها نمی آید.

کلاس آواز  آنلاین در آموزشگاه ریتم آوا

تکنیک های افزایش مدت زمان صدا

در مرحله اول

مسائلی مهمی مانند ژن یا ذاتی بودن می تواند بر روی مقاومت یک صدا موثر باشد زیرا از مقاومت بدنی بصورت ذاتی ارث برده اند.برخی اشخاص کم استقامت بوده و نمی توان برای آنها زیاد کاری انجام داد.
در مرحله بعد

باید بتوانید بطور درست از صدای خود استفاده کنید افرادی که آموزش ندیده اند یا به درستی یاد نگرفته اند معمولا از ابتدای کار با توان بسیار بالایی شروع خواندن می کنند به همین علت انرژی خود را سریع از دست داده و خستگی به سراغ آنها می آید.

در بین همین افراد ، بعضی ها هم هستند که قبل از آمادگی مورد نیاز به واسطه اجرا کردن پرده های متوسط و بم به وجود می آید عجله می کنند و سریع اوج می گیرند و حنجره آنها خیلی سریع خسته می شود.
هر کس که به خواندن علاقه داشته و قصد دارد به مدت 30 الی 45 دقیقه اجرا کند به کارگیری و تمرین با پرده های بم و متوسط به مدت 5 الی 10 دقیقه خیلی کمک کننده می باشد.
در مرحله سوم
اجرای تمرین بصورت مداوم می باشد برای مثال یک راننده مسابقات رالی که در مسابقات سطح بالا صدها کیلومتر رانندگی می کند در شروع کار هیچ وقت نمی توانسته با این توان ، قدرت و تمرکز رانندگی کند.
قطعا در ابتدا از مسیرهای کوتاه شروع به تمرین کرده و به تدریج به مسافت های طولانی تر رسیده است در استفاده از صدا هم همین امر صدق می کند.
در حالت عادی افزاد معمولی در روزهای ابتدایی تا 10 الی 15 دقیقه بیشتر نمی توانند تمرینی داشته باشند و با تکرار تمرینات خود این زمان به بالای 30 دقیقه خواهد رسید پس باید تمرین مداوم کرد و صبور بود.

نکته ای مهم:
اما نکته ای که باید یادآوری شود دیده شده که افرادی که در خوانندگی تجربه ای داشته بعد از طی شدن مدت زمان کوتاهی صدایشان دچار مشکل شده و تارهای حنجره آنها دچار گرفتگی می شود که توان ادامه خواندن را به آنها نمی دهد.
و این مشکل مشکوک بوده و باید با پزشکان متخصص در امر حنجره مشورت نمود تا مشکل پیدا و رفع شود.
چند مساله ی مهم را بیاد داشته باشید
مورد اول:
بهتره تمریناتی که در زمینه تحریر صدا و حواشی آن انجا میدین در چارچوب تمرینات لحنی با کلام صورت بگیرد تا کیفیت و کمیت تحریرها به مرور بهیود پیدا کند.
مورد دوم:
برای اجرای تمرین بهتر است مکانی را پیدا کنید تا بنوانید صدای خود را هنگام خواندن بشنوید از تمرین در فضای باز دوری کنید چرا که صدای شما را جذب کرده و نمی توانید صدای خود را بشنوید در نتیجه فشار بیشتری به حنجره آورده که در نهایت برای صدایتان مشکل ایجاد می شود.
مورد سوم:
همانطور که قبلا هم اشاره کردیم تمرینات مداوم از اهمیت زیادی برخوردار می باشد چرا که بیشتر صداهای با کیفیت در مدت زمان طولانی کم کم به پختگی رسیده و کیفیت صدا افزایش پیدا می کتد بنابراین استمرار در تمرین امری بسیار حیاتی در پیشرفت شما می باشد.

همچنین بخوانید آیا خوانندگی ذاتی است?

خش صدا چیست؟

اگر بصورت خلاصه بخواهیم اشاره به تعریف خش صدا کنیم در بین صدای خواننده نوعی خط صدا وجود دارد که نامطلوب و بی کیفیت به گوش می رسد و باعث می شود رسایی و لطافت صدا کم شده و شخص سریع خسته شود.
عوامل به وجود آمدن خش در صدا:
1- عدم بکارگیری صحیح از تارهای صوتی
2- عدم گرم کردن صدا
3- تکنیک صحیحی را دنبال نمی کنید
4- فشار و بکارگیری بیش از اندازه تارهای صوتی
اما این را هم یادآوری کنیم اگر بصورت اصولی و استاندارد از صدای خود استفاده نکنند به سرعت از کیفیت صدایشان کاسته شده و رفع خش صدا تقریبا غیرممکن و سخت می شود.

بهترین آموزشگاه موسیقی تهران که در شمال تهران قرار دارد ریتم آوا نام دارد

چگونه خش صدا را از بین ببریم؟

برای اینکه خش صدا را برطرف کنیم چند راهکار وجود دارد که در ادامه خواهیم گفت:
1- باید به حنجره و صدای خود به مدت 30 روز استراحت بدهیم در صورت صحبت کردن خیلی آرام صحبت کنیم.
2- طبق استاندارد و بصورت تکنیکی اصول صداسازی را یاد بگیریم
3- خونسردی خود را حفظ کرده تا فشارهای روانی را تجربه نکنید.

نظرات بازدیدکنندگان