کلاس آموزش تار

کلاس آموزش تار

کلاس آموزش تار

سازهای بسیار زیادی امروزه در دنیا وجود دارد اما تاکنون به حضور در کلاس آموزش تار فکر کرده‌اید؟ هر چند افراد اغلب نمی‌توانند بین ساز تار و سه‌تار تفاوت قائل شوند. باید بگوییم اصلی‌ترین تفاوت آن‌ها در سیم‌های‌شان است. این سیم‌ها که در سه‌تار تحت عنوان «دو-سل- دودو» شناخته می‌شود در تار هم به همین شکل است با این تفاوت که از هرکدام 2عدد وجود دارد. یعنی «دودو-سل سل- دودو».

این مسئله را نمی‌توان کتمان کرد که موسیقی نقش بسیار مهمی هم در زندگی ما انسان‌ها و هم در زندگی حیوانات و... دارد. هیچ اهمیتی ندارد که از چه سازی استفاده می‌کنید در هر صورت موسیقی یک هنری‌ست که منجر به سرگرمی، لذت و خوشی می‌شود و با فرهنگ و جسم و روح ما آمیخته شده است. کمتر کسی را می‌توانید پیدا کنید که به موسیقی علاقمند نباشد و یا از آن آرامش نگیرد.

هر چند تفاوت‌های فاحش دیگری هم وجود دارد اما توضیح آن‌ها در این مقاله نمی‌گنجد. در این مقاله درنظر داریم توضیحات کاملی را در رابطه با کلاس های آموزش تار برای علاقمندان به این ساز دوست داشتنی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

ثبت نام کلاس آنلاین و حضوری تار

نکاتی برای خرید تار

اگر تصمیم گرفته‌اید که در کلاس آموزش تار حضور پیدا کنید، در مرحله اول باید به سراغ خرید تار با قیمت مناسب بروید. علاوه بر این، استاندارد بودن ساز شما نیز مسئله مهم دیگری‌ست که باید به آن اهمیت دهید تا در حین نوازندگی شما را با مشکل روبرو نکند و با صدای زیبایی که از خود منتشر می‌کند انگیزه‌ای دوچندان برای یادگیری در شما ایجاد نماید. اما می‌دانید که برای خرید تار باید به چه نکاتی توجه داشته باشید؟

  • بدنه و دسته ساز شما باید از چوبی باکیفیت ساخته شده باشد. پس قبل از خرید حتما کاسه و دسته ساز را به خوبی چک کنید و از عدم وجود خراش یا ترک بر روی آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
  • فاصله سیم‌ها با دسته نباید زیاد باشد. زیرا زیاد بودن این فاصله می‌تواند تاثیری منفی بر روی صدای ساز داشته باشد. ( این مسئله ارتباط مستقیمی با نحوه نصب خرک بر روی پوست و همچنین ارتفاع خرک دارد)
  • جنس پوست تار و نحوه نصب آن اهمیت بالایی دارد.
  • در حین خرید گوشی‌های تار را بررسی کنید تا چوب آن پوسیده نباشد و چرخاندن آن برای کوک کردن ساز نرم و راحت باشد.

آموزش تار چقدر طول می‌کشد؟

اگر سری به کلاس آموزش تار بزنید، متوجه می‌شوید که اکثر هنرجویان در اولین جلسه حضورشان در کلاس آموزشی تار، این پرسش را که چقدر طول می‌کشد تا به این ساز مسلط شوند را مطرح می‌کنند. برای پاسخ دادن به این سوال باید بررسی کنیم که هدف شما و عوامل تاثیرگذار بر روند یادگیری شما چیست. این مسئله می‌تواند زمان‌های متفاوتی را برای افراد درنظر گیرد. از همین‌رو نمی‌توان زمان مشخصی را برای تمامی افراد درنظر گرفت.

به عنوان مثال؛ اگر خواهان یادگیری تار آن هم به صورت مبتدی و نواختن تعداد زیادی قطعه سنتی هستید، می‌توان گفت که یادگیری شما حدود 1 تا 2 سال زمان خواهد برد. اما در غیراینصورت؛ یعنی زمانی که میخواهید خود را برای حضور در کنسرت‌ها و همنوازی‌ها آماده کنید باید حداقل 5 الی 6 سال تمرین کنید تا به آن درجه از تبحر دست یابید.


آیا یادگیری ساز تار مشکل است؟

وقتی فکر حضور در کلاس آموزش تار در ذهن‌تان ایجاد می‌شود، سوالات بسیار زیادی از خودتان یا استاد مربوطه می‌پرسید. یکی از آن‌ها؛ آیا یادگیری ساز تار سخت است؟ باید بگوییم هیچ سازی آسان یا سخت نیست. شما برای اینکه در نواختن یک ساز به فردی متبحر تبدیل شوید باید روزانه به سختی تلاش کنید و تمرینات مداومی داشته باشید.

بهترین آموزشگاه موسیقی در تهران ریتم آوا

این جمله را فراموش نکنید: «با تمرین است که استاد می‌شوی» . در واقع نواختن هر سازی به دو عامل زمان و تمرین وابسته است. شما اگر بخواهید سازهایی مانند پیانو یا سنتور را بیاموزید، اگر آن‌ها از قبل کوک شده باشند نواختن آن‌ها منجر به شنیدن صدایی دلنشین می‌شود. اما سازی همچون ویولن که هنرجو باید صدای موردنظر خود را ایجاد کند مطمئنا کمی سخت‌تر به نظر می‌آید اما نمی‌توان گفت که آموختن و یادگیری آن سخت و دور از دسترس است.

این نکته را هم باید متذکر شویم که یادگیری موسیقی هیچگاه به سن شما ارتباط ندارد. اگر سن بالایی دارید فکر نکنید که اکنون برای یادگیری موسیقی دیر شده است. شما ماهی را هر وقت از آن بگیرید تازه‌ست. چه بسا که با فراگیری موسیقی و سازی همچون تار، به آرامش روحی و روانی برسید که تاکنون تجربه نکرده‌اید.

فیلم آموزش و اجرای تار

آموزش تار در منزل

در حال حاضر و در سال 2020 ما در بحران عجیبی به سر می‌بریم، ویروس کرونا به یک پاندمیک تبدیل شده و تمام دنیا را دربرگرفته است. همین مسئله منجر به از بین رفتن و تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها شده است. افراد تلاش می‌کنند از هم دور باشند و بسیاری از کارهای‌شان را به صورت دورکاری انجام دهند. دقت داشته باشید اگر در مرحله‌ای از آموزش تار به سر می‌برید نباید به دلیل ویروس کرونا و عدم حضور در کلاس‌ آموزش تار آن را کنار بگذارید. خوشبختانه امروزه عصر تکنولوژی است و شما می‌توانید با مشاهده انواع آموزش‌های آنلاین و یا صحبت کردن با اساتید، آن هم به صورت آنلاین به آن چیزی که مدنظر دارید برسید.

کلاس آموزش تار آنلاین

همان‌طور که می‌دانید امروزه عصر تکنولوژی و ارتباطات است و شما می‌توانید در کسری از ثانیه به آن چیزی که می‌خواهید دست پیدا کنید. در این دوران قرنطینه اگر توجه داشته باشید به راحتی متوجه می‌شوید که اکثر کسب‌وکارها به فضای آنلاین روی آورده‌اند و از این طریق خود را سرپا نگه‌داشته‌اند. این مسئله در رابطه با کلاس آموزش تار نیز صدق می‌کند. هنرجویان می‌توانند از طریق فضایی که در اختیارشان گذاشته می‌شوند همچنان تمرینات خود را داشته باشند. این مسئله را فراموش نکنید که لازمه یادگیری و رسیدن به مهارت در آموزش هر سازی، تمرین مداوم است.

آموزش تار برای کودکان

شاید با خود فکر کنید که سنین جوانی بهترین زمانی‌ست که می‌توانید برای آموختن ساز انتخاب کنید. باید به شما بگوییم که سخت در اشتباهید. زیرا هیچگاه زمانی مناسب برای یادگیری ساز وجود ندارد. این مسئله در رابطه با آموزش تار نیز صدق می‌کند. در اینجا لازم است بگوییم؛ ریتم‌آوا برنامه ویژه‌ای را برای آموزش تار به کودکان در دوران قرنطینه در نظر گرفته است. شما می‌توانید با مراجعه به بخش تماس باما نسبت به این مسئله اطلاعات پیدا کنید.

نظرات بازدیدکنندگان