مشاوره آنلاین رایگان

یادگیری سازهای کوبه ای

یادگیری سازهای کوبه ای

آیا تا به حال  انگشتان خود را روی میز کوبیده اید؟ یا پیش آمده است که دو چوب را به هم بزنید؟ اگر چنین تجربه ای داشته اید و از آن لذت برده اید احتمالا از یادگیری  سازهای کوبه ای نیز لذت خواهید برد. به طور کلی، سازهای کوبه ای به هر گونه سازی گفته می شود که هنگام ضربه، صدا ایجاد می کند. این صدا می تواند با وسیله ی مخصوص، دستان خالی یا با ساز ضربی دیگرایجاد شود. در ادامه قصد داریم راجع به  یادگیری سازهای کوبه ای ، انواع سازهای کوبه ای و بهترین ساز کوبه ای در آموزشگاه موسیقی ریتم آوا صحبت کنیم پس برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید .

ساز کوبه ای چیست؟

هنگام یادگیری سازهای کوبه ای احتمالا شما در مورد معنا و تاریخچه ی مدل های مختلف و متنوع سازهای کوبه ای  کنجکاو می شوید. نام انواع سازهای کوبه ای از واژه ی لاتین percussionem گرفته شده است که به معنی "ضربه زدن" است.

سازهای کوبه ای علی رغم آنکه به اندازه همتایان خود در خانواده های بادی و زهی چشمگیر نیستند، نقش مهمی در هر گروه موسیقی ایفا می کنند. در حقیقت، آن ها اغلب به عنوان "ضربان قلب" یا "ستون فقرات" موسیقی  در نظر گرفته می شوند.

تاریخچه مختصری از مدل های مختلف ساز های کوبه ای

هیچ کس به طور قطع نمی داند که اولین ساز کوبه ای چگونه ساخته شد و یا از کجا آمده است.  با این حال، محققانی مانند جیمز بلیدز حدس می زنند که قدمت سازهای کوبه ای به قدمت خود تاریخ می باشد. هنگامی که بشر برای اولین بار ریتم را کشف کرد، موسیقی و  یا حداقل آنچه در آن زمان به عنوان موسیقی  تلقی می شد، متولد شد.

هرچه جامعه بشری پیشرفت می کرد، پیچیدگی سازهای کوبه ای نیز پیشرفت می کرد. مردم مشتاق به یادگیری سازهای کوبه ای بودند. آنان همچنین یاد گرفتند که چگونه بهترین سازهای کوبه ای را به گونه ای  بسازند که صداهایی با حجم، بافت و آهنگ های مختلف تولید کند.  به همین ترتیب، سازهای کوبه ای مورد استفاده در ارکسترهای مدرن از آسیای صغیر وارد شده اند. برخی از این ها به دلیل مهاجرت های گسترده به سمت شرق حرکت کردند و به دلیل حوادثی مانند جنگ های صلیبی، هنگامی که سربازان طبل های خاورمیانه را با خود به خانه آوردند، به  غرب بازگشتند.

انواع سازهای کوبه ای

سازهای کوبه ای بسیار متنوع هستند و تعیین کردن یک دسته بندی دقیق هنگام یادگیری سازهای کوبه ای دشوار است. این حال، بیشتر آن ها را می توان به دو گروه تقسیم کرد: شیب دار و بدون شکاف.

مشهورترین  سازهای کوبه ای سازهای لاتین ، کلاسیک و مدرن هستند ، اما این تنها سازها نیستند. 

سازهای کوبه ای لاتین شامل وسایلی مانند ماراکاس، کنگ و کاستان است. تمپانی از سازهای 

کوبه ای کلاسیک  به شمار می رود و از سازهای کوبه ای مدرن در موسیقی راک اند رول و پاپ  است .

از دیگر مدل های ساز های کوبه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • بانگو
 • کنگا
 • جیمبه
 • آشیکو
 • اودو
 • دمبک
 • تار
 • تمبورین
 • پاندیرو
 • بوران
 • کویی کا

 

نحوه ی نواختن ساز های کوبه ای به چه صورت می باشد ؟

دانستن اینکه سازهای کوبه ای چگونه کار می کنند می تواند به شما در یادگیری  ساز های کوبه ای و خواندن موسیقی ضربی کمک کند. به یاد داشته باشید، یادگیری اصول اساسی تفاوت بزرگی در  مسیر  یادگیری ایجاد خواهد کرد. عملکرد سازهای کوبه ای  به مقدار بسیار زیادی ساده است. شما به ساز ضربه می زنید  و این ضربه منجر به ایجاد صدا می شود. اما این که چرا و گونه یک صدای خاص  ایجاد می شود جای سوال دارد. سازهای کوبه ای بدنه ای توخالی دارند و با نحوه طراحی آن ها صدا در سراسر بدنه ی ساز تقویت می شود. ماراکاها تکان داده می شوند و به طبل ضربه زده می شود ، اما صدا در هر دو ساز هنوز تقویت می شود. سازهای کوبه ای فقط به اجسام با بدنه ی توخالی محدود نمی شوند.  سازهای کوبه ای دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید آن را به عنوان بهترین ساز کوبه ای  در نظر بگیرید. البته انتخاب بهترین ساز کوبه ای در هنگام یادگیری سازهای کوبه ای کاملا به نظر و سلیقه ی شخص یادگیرینده برمیگردد.

یادگیری سازهای کوبه ای به چه صورت است؟

نواختن سازهای کوبه ای چیزهای دیگری فراتر از یادگیری نواختن یک ساز موسیقی است. نوازندگان سازهای کوبه ای یا آن نوازنده ی ارکستر  شجاع که در ارکسترها و گروه های موسیقی سازهای کوبه ای می نوازند، در واقع برای انجام کارهای خود نیاز به تسلط بر انواع سازها دارند. نواختن سازهای کوبه ای نسبت به سازهای دیگر به مراتب آسان تر است و چندین دستگاه وجود دارد که یادگیری آن ها بسیار آسان است و به مهارت فنی کمتری نیاز دارند، اما با این حال چند ساز کوبه ای پیچیده تر وجود دارد که نواختن آن ها به این آسانی نیست .

بنابراین بایستی به دو سوال به صورت کاملا دقیق جواب داده شود. انواع سازهای کوبه ای چیست؟ و تفاوت آن ها با خانواده های ساز دیگر به چه صورت است؟ بیایید نگاهی به ویژگی های سازهای کوبه ای بیندازیم و بررسی کنیم که کدام یک راحت ترند و چرا نواختن برخی دشوار می شود.

یادگیری برخی از سازهای کوبه ای نسبت به بقیه ساده تر است، دلیل اصلی آن این است که شما میتوانید تنها با بهره مندی از چندین تکنیک ساده صداهای زیادی را ایجاد کنید. اما ماجرا به این جا ختم نمی شود. در فرآیند یادگیری سازهای کوبه ای حفظ ریتم بسیار مهم است. نواختن ساز کوبه ای بر تشدید ریتم آهنگ اصلی تاثیر می گذارد و یک نوازنده ی ساز کوبه ای بایستی به این موضوع تسلط کافی داشته باشد.

 

کلام پایانی

یادگیری  مدل های متفاوت و مختلف سازهای کوبه ای فرآیندی است که باید تحت نظر یک مربی کارکشته انجام شود. شما میتوانید با انتخاب بهترین ساز کوبه ای در میان مدل های مختلف و متنوع سازهای کوبه ای و کمک گرفتن از یک مربی حرفه ای شروع به یادگیری این ساز جذاب کنید. آموزشگاه موسیقی ریتم آوا با ارائه ی بهترین امکانات آموزشی و همچنین وجود مربیان مجرب بهترین مکان برای مراجعه و یادگیری ساز کوبه ای می باشد.

نظرات بازدیدکنندگان