هنگ درام : ساز هنگ | معرفی ساز هنگ درام

هنگ درام : ساز هنگ | معرفی ساز هنگ درام

هنگ درام : ساز هنگ معرفی ساز هنگ درام

ساز هنگ درام

آموزش هنگ درام و آموزش  تانک درام و آموزش هپی درام 

آموزشگاه هنگ درام در تهران 

هنگ درام چندین سال است که علاقه مندان  بسیاری پیدا کرده و با توجه به اینکه سازی جدید ، خوش صدا ، کوبه ای-ملودیک می باشد .  ساز هنگ درام علی الخصوص در جمع نوازندگان کوبه ای که عمدتا از سازهایی که صرفا کوبه ای بوده و غیر قابل کوک ، استفاده می کردند ، جذابیت بیشتری داشته است . 

به همین دلیل آموزشگاه موسیقی ریتم آوا که یکی از بهترین آموزشگاه موسیقی در تهران می باشد  ، شرایط تدریس هنگ درام را فراهم آورده است تا هنرآموزان و علاقه مندان بتوانند از آن بهر بگیرند .

 

ابتدا معرفی مختصری از ساز هنگ درام :

 هنگ درام  :

هنگ درام نوعی ساز کوبه ای است که در سال 2000 در شهر برن سوییس ساخته شد. لغت "هنگ" در گویش مردم شهر برن به معنی دست است. اولین هنگ درام  ساخته شده 52 سانتی متر قطر و 24 سانتی متر ارتفاع داشت. هنگ از دو قوس جداگانه فلزی ساخته شده که بر روی هم قرار گرفته اند وساختاری محدب شکل را تشکیل داده اند. بخش بالایی هنگ درام ازهفت یا هشت " نت" ساخته شده و بخش پایینی سوراخی در مرکز دارد.قوس بالایی "دینگ" و قوس پایینی که صدایی "باس" تولید می کند، "گو" نامیده می شود.  

این ساز از ترکیب طبل با جنس فلز و زایلفون ساخته شده است ، ساز هنگ درام در بین سازهای خود صدا یا ایدفون دسته بندی می شود.

در سازهای خود صدا مانند زایلوفون، ماوینبا، وایبرافون، صوت و فرکانس از ارتعاش بدنه‌‌ی ساز تولید می‌شود و با سازهای پوستی که از ارتعاش پوست و تشدید آن در کاسه ساز شکل می گیرد متفاوت است .

با وجود نوظهور بودن، ساز هنگ به سرعت جای خود را در بین دوستداران موسیقی باز کرده و به سازی محبوب تبدیل شده است.

این ساز دارای صدای عرفانی و آسمانی و خلسه گونه دارد که به جذابیت های این ساز کوبه ای ملودیک اضافه کرده است ،

با وجود محبوبیت، اما این ساز به تولید انبوه نرسیده است.

هنگ درام از دو نیم پوسته فولادی تشکیل شده است که شکلی شبیه به بشقاب پرنده دارد . هنگ درام های با کیفیت عمدتا دست ساز هستند و این به این معنا است که شما برای خریدن یک ساز هنگ درام با کیفیت کار نسبتا دشواری را در پیش دارید و حتی ممکن است مجبور باشید مدتی در صف انتظار بمانید.

نحوه نوازندگی هنگ درام : ( آموزش هنگ دارم)

برای نواختن هنگ درام آن را روی پاهای خود قرار داده و با کف دستان خود به آن ضربه بزنید. در اینجا خواهید دید که صدایی به اصطلاح "باس" تولید می شود که می توانید با تغییر زاویه بین پاها آن را تغییر دهید. توجه کنید که برخلاف بسیاری دیگر از سازهای کوبه ای ، در نواختن هنگ درام تنها باید از دست ها استفاده کرد.  در هنگام  نواختن هنگ درام معذب نباشید. آزادی در نواختن این ساز خوش صدا یکی از اصول نواختن این ساز است. دستان خود را رها کنید. اجازه بدهید که انگشتان شما به رقص دربیایند و آزادانه بر روی بدنه ساز حرکت کنند.

امروزه پس از گذشت 15 سال از ساخت این ساز ، به علت استقبال نوازندگان سازهای کوبه ای و غیره ، نمونه های متفاوتی با کوک های متفاوت از این ساز تولید و در ارکسترها از آن به خوبی استفاده می شود .

شاید شنیدن این جمله برایتان جالب باشد که "هنگ درام سازی برای همه است" . این ادعا در واقع به این دلیل است که یادگیری اصول ابتدایی نواختن هنگ درام کار دشواری نیست و بیشتر افراد از پس آن برمی آیند. همه چیز اما به این سادگی نیست. برای اینکه به یک نوازنده ماهر هنگ درام تبدیل شوید راه دشواری را پیش  رو خواهید داشت.

تانک درام و هپی درام :

هنگ درام مدل های مشابه در سایزهای کوچک تری نیز دارد که البته از لحاظ جنس و متریال و هم از لحاظ کوک  نت ها، با

هنگ درام متفاوت است

مانند تانک درام و هپی درام .

تانک درام و هپی درام به مراتب از هنگ درام ارزان تر می باشند

نمونه ای از ساز تانک درام در عکس زیر ببینید :

 و ساز هپی درام نیز از لحاظ جنس و ابعاد با تانک درام متفاوت بوده و از آن کوچکتر می باشد 

نمونه ای از آن را در عکس زیر ملاحظه کنید 


خرید ساز هنگ درام 

نکات خرید ساز هنگ دارم 

قیمت خرید هنگ درام خوب چقدر است؟

به دلیل آنکه ساخت هنگ درام با دشوا ری هایی روبروست و اینکه این ساز سازندگان زیادی هم در دنیا ندارد ، قیمت ساز هنگ درام نسبت به سازهای دیگر بسیار بالاست. مشکل اصلی از اینجا آغاز می شود که بسیاری از تولید کنندگان در دنیا از عدم آگاهی خریداران سوء استفاده کرده و ساز بی کیفیت خود را با قیمت گزاف می فروشند. به همین دلیل است که شما ساز هنگ درام هایی را پیدا خواهید کرد که در مقایسه با کیفیتی که ارائه می دهند، بیش از حد گران هستند. به عبارت دیگر، کیفیت همیشه متناسب با قیمت نیست. بنابراین، الزاما” به این نکته در خرید هنگ درام توجه نمایید که قیمت الزاما” ملاک کیفیت نیست.

کلمات مرتبط با این مقاله : 

هنگ درام : ساز هنگمعرفی ساز هنگ درام  - ساز هنگ درام -  آموزش هنگ درام -   و آموزش  تانک درام و آموزش هپی  - درام  آموزشگاه هنگ درام در تهران -   خرید ساز هنگ درام -   نکات خرید ساز هنگ دارم -   قیمت خرید هنگ درام خوب چقدر است؟

نظرات بازدیدکنندگان